8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Sokaktayız!

“Çalışan kadının istediği şey sadece var olmak değil, yaşama hakkıdır. Zengin bir kadının talep ettiği hakların aynısı; hayatı, güneşi, müziği, sanatları doyasıya yaşama hakkı. İşçi kadının yalnız ekmeğe değil güllere de ihtiyacı var.”

Yukarıdaki satırları yazarken 8 Mart’ın yalnızca güllere/karanfillere indirgeneceğini düşünmemişti herhalde Rose Schneidermann.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günündeki “emekçi” kelimesi özelikle unutulur ki 8 Mart yalnızca kadıncıkları 1 güncük hatırlamak adına “ah evet siz de vardınız, vah vah çok çektiniz ama alınız, bu da gülünüz” demek için yalnızca “kadınlar günü”dür, emekçi kısmını unutmak kolay olanıdır.

Halbuki 8 Mart 129 kadının “eşit işe eşit ücret” diyerek bedelini canlarıyla ödedikleri ve bugün birçok kadının farkında bile olmadığı erkek çalışanlarla eşit olan haklarının elde edilme kavgasıdır.
8 Mart tacize, tecavüze, hak gaspına dur diyen kadınların sesinin en yükseğe çıktığı gündür.

Maalesef görüyoruz ki bugünü yalnızca karanfil alarak masraf kapısı olarak gören, konjonktüre uygun değil diyerek işin ucunu da vatanseverliğe bağlayan sendikalar var. Kadınsan hakkın zaten 1 tane çiçek o da bana masraf, ola ki sesini çıkarırsan da vatan hainliğini anlamış oluruz. Tadından yenmez bir taktikle kadına bilincini unutturma çabası bu olsa gerek ama maalesef başarılı.

8 Mart kadının gövde gösterisi olmalıdır. “O saatte orada ne işi varmış?” diyene, “perdesiz ev ya satılıktır ya kiralıktır” diyene, “yönetimde kadın olacak da ne olacak” diyene, “dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek havlamaz” diyene, “biz şimdi ifşaa etmeyelim” diyene, “kadının yeri evidir” diyene, “kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek” diyene bir gövde gösterisi olmalıdır.

Fakat olamıyor, çünkü kadın bir dal çiçek bekliyor, çünkü ben bilmem beyim bilir diyor, çünkü OHAL’deyiz diyor, çünkü yemek yapacağım gelemem diyor, çünkü döver de sever de diyor, çünkü “sana ne?” diyemiyor.

Bugün; erkekler tarafından yaşatılanlardan utanmak yerine, kesenize göre çiçeği, broşu, fuları vereceğiniz gün ya, bu bilinçsizliğe çanak tutan herkese karşı koyuyoruz ve reddediyoruz!

Kadın Hakları, İnsan Haklarıdır!

8 Martta İstanbul, İzmir ve Ankara’da ayrımcılık ve haksızlığa karşı duruyoruz! ASİM-SEN’li olmasan da gel, kadın olduğun için gel, artık yeter demek için gel, sesimize güç ver!

ASİM-SEN Emekçi Kadınlar Platformu

Sosyal Medyada Paylaş