25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele

Kadına yönelik şiddetle mücadele için uluslararası bir günün olması insanlık için bir utanç kaynağı değil midir?

Türkiye’de kadına yönelik şiddet istatistiklerinde durdurulamaz veya durdurulmak istenmeyen bir artış yaşanmakta. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla kadın cinayetine tanık olmak zorunda bırakılıyoruz.

2019 yılı 22 Kasıma kadar öldürülen kadın sayısı 377dir. Tarih verme zorunluluğu, bu yazının yazıldığı tarih ve yayınlanacağı 25 Kasım arasında bile bu rakamın artacağına dair olan acı gerçekliktendir. Son 11 yılda bu topraklarda 2870 kadın öldürüldü.

Her bir vatandaşını eşit koruması gereken hukuk sistemi, ekonomik, cinsel ve fiziki şiddete maruz kalan ve hatta öldürülen kadın olunca, adeta suçluyu aklamak için çalışmaya başlamaktadır; kadın tayt giymiş haksız tahrik indirimi, adam kravat takmış iyi hal indirimi, içki içmiş indirimi, hafif kadınmış indirimi, öldürmek istese bıçağı saplardı indirimi ve daha niceleri. İşte bunun için kadınlar “erkek adalet” değil “gerçek adalet” diye haykırıyor.

Kadınlar en çok güven ilişkisi kurduğu erkekler tarafından, kocası, sevgilisi, babası, abisi hatta oğlu tarafından şiddete\istismara maruz kalıyor veya cinayete kurban gidiyor.

Caydırıcı cezaların ve şiddet karşıtı 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmaması, İstanbul Sözleşmesi koşullarının yerine getirilmemesi, şiddete uğradığını söyleyen kadını koruması gereken sistemin “aile içinde olur” diyerek göz ardı etmesi, şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadın hasbelkader korunduğunda “aile birliğini yıkıyorsunuz” yaygarası, daha ders kitaplarından başlayarak kadını yalnız ev işi yapabilen, pasif ve ikincil konumda tutup, eğitim sistemi eliyle yaratılan eşitsiz cinsiyet rollerini pekiştirme çabaları, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin politik olduğunun gözle görülür kanıtlarıdır.

Eşit haklarla, özgür ve tavizsiz yaşamak için haklarımızı öğrenmek zorundayız, birbirimizi savunmak zorundayız, direnmek zorundayız.

Bunun için biz ASİM-SEN’Lİ kadınlar kız kardeşlik bağıyla birbirimize bağlı olduğumuzu bilerek dayanışma ağını örüyoruz. İşyerinde, evde, sokakta yaşadığımız şiddetle birlikte mücadele etmek için ASİM-SEN Kadın Dayanışma Ağına katılmaya tüm ASİM-SEN üyesi kadınlar davetlidir.

Kadın dayanışması yaşatır!

(ASİM-SEN Kadın Dayanışma Ağına katılmak için
0532 708 3656 numaralı telefona katılmak istediğinizi bildiren bir mesaj atmanız yeterlidir.)

Sosyal Medyada Paylaş