CİNSEL İSTİSMAR VE UYUŞTURUCU SUÇLULARI KORONA BAHANE EDİLEREK AFFEDİLEMEZ

Bugünlerde hükümet yetkilileri tarafından alışık olmadığımız bir şekilde muhalefet partilerinin de görüşüne sunulan ve üstünde mutabakat aranan; daha önce de zaman zaman gündeme getirilen ancak oluşabilecek kamuoyu tepkisi nedeniyle üstü kapatılan cinsel istismar, kadına yönelik cinsel şiddet ve örgütlü uyuşturucu suçları da dahil 100 bine yakın suçlunun cezasının 1/4'ünü bile cezaevinde geçirmeden aramıza karışmasına neden olacak ve gerçekte adı konmamış bir af tasarısı olan Ceza İnfaz Yasası değişikliği, cezaevlerinde kapasitesinin çok üstünde  tutuklu ve hükümlü bulunması ve COVİD-19 salgını nedeniyle sağlıkları korunamayacağı bahane edilerek sessiz sedasız hayata geçirilmeye çalışılıyor.


COVİD-19 salgını bahane edilerek, cinsel istismar, kadına yönelik cinsel şiddet, örgütlü uyuşturucu temini gibi bireye karşı işlenen suçlarda indirime gidilerek suçluların salıverilmesi kabul edilemez!


Tasarının kamuoyuna yansıyan haliyle yasalaşması halinde cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet davalarında zaten anlam veremediğimiz "haksız tahrik indirimi" uygulaması nedeniyle hak ettiği cezayı almayan suçlular, denetimli serbestlik adı altında tahliye edilerek neredeyse teşvik edilecektir.


İstismarcısıyla mahkemede karşılaşacağı için kalp krizi geçirerek ölen 9 yaşındaki çocuğun, evlatları uyuşturucu çeteleri tarafından zehirlenen ana babaların, şiddete uğrayan ve öldürülen kadınların hakkına daha fazla girmeyin!


Kamuoyunu bu hafta TBMM gündemine gelmesi beklenen Ceza İnfaz Yasası değişiklik teklifini hassasiyetle takip etmeye ve tepkisiz kalmamaya davet ediyoruz.


ASİM-SEN

Merkez Yürütme Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş