ELMADAĞ MKE'DE PATLAMA

10 Haziran 2023 tarihinde MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında gerçekleşen patlamada 5 emekçi yaşamını yitirerek şehit olmuştur. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve yaralanan emekçilere acil şifalar dileriz.  


Kurulduğu 1950 yılından beridir 1986, 1988, 1997, 2008, 2012, 2013, 2018 ve 2022 yıllarında yaşanan patlamalarda 15 işçi hayatını kaybetmiştir. 


Hayati riski yüksek olan patlayıcı madde imalatı yapılan bu ve benzeri iş yerlerinde emekçilerin iş güvenliğine dair alınan önlemlerin ciddiyetle araştırılarak eksikliklerin giderilmesi ve kayıpların engellenmesi zaruridir. 


Bu vesileyle hatırlatmak isteriz ki, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundaki kamu emekçilerinin iş güvenliğini ilgilendiren 38. Maddesinin uygulaması 2024 yılına ertelenmiş vaziyettedir.  


50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile kamuya ait işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün en kısa zamanda hayata geçirilmesi, yaşanan ölümlü olayların önüne geçerek emekçilerin sağlıklı koşullarda çalışmasının sağlanması açısından son derece önem arz etmektedir. 


Hiçbir işin fıtratında ölüm yoktur. İş kazaları ve meslek hastalıkları kader değildir, gerekli tedbirler alınarak emekçilerin sağlığını önceleyen politikalarla ve göstermelik değil gerçek hukuki yaptırımlarla engellenebilir vakalardır. Emeğin en yüce değer olduğunu bilenler olarak emekçilerin hayatını savunmaya devam edeceğiz. 


ASİM-SEN Merkez Yürütme Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş