MKE'DE YİNE PATLAMA


Daha 1 ay önce emekçilerin hayatını kaybetmesine neden olan patlamanın acısı dinmemişken Ankara Kayaş'ta bulunan MKE Kapsül fabrikasında yaşanan patlamayla sarsıldık.   Tek tesellimizin can kaybı olmadığı kazada, yaralanan emekçilere acil şifalar dileriz.


Emekçilerin can güvenliğini göz ardı eden çalışma koşulları ve alınmayan iş güvenliği önlemleri daha ne kadar canımızı yakmaya devam edecek?


Özel sektörde yeterli denetim olmaması ve danışıklı dövüşe dönüşen iş güvenliği uygulamalarının bir benzerini, ülke savunmasının bel kemiği olan Milli Savunma Bakanlığı bağlısı bir fabrikada yaşanıyor olması artık bu ülkede emekçilerin hayatının hiçe sayıldığının en önemli göstergesidir.


Tekrarlanması uzun yıllar süren ve oldukça yetersiz sayıda kadro için açılan görevde yükselme sınavları ve eksik personelin ivedilikle tamamlanmasını engelleyen bürokratik prosedürler, iş güvenliğini sağlamak için alınması gereken önlemlerin personel yetersizliği veya tasarruf tedbirleri nedeniyle erteleniyor olması kabul edilemez. 


Eksiklikler en kısa sürede giderilerek, bu eksikliklere görevde ihmal nedeniyle sebep olanların bir an önce cezalandırılması gerekmektedir.


ASİM-SEN Merkez Yürütme Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş