SUSMUYORUZ!!!

Bu hafta meclisten geçmesi beklenen 4. yargı paketinde kadına ve çocuğa taciz, şiddet ve istismar vakalarında tutuklu yargılanma için somut delil şartı yani ses, görüntü kaydı veya şahit zorunluluğu getirilmesi önerilmektedir. Yargı paketinin bu haliyle onaylanması demek halihazırda istismara uğrayan çocuğun pedagog eşliğinde verdiği ifade ve çizimleri sonucu sürdürülebilen yargılama süreçlerinin bundan sonra yapılmayacağı ve benzeri vakalarda suçun üstünün kolayca örtülebileceği anlamına gelmektedir. 


Yargı paketinin bu hali 7 ve 10 yaşındaki 2 kardeşin istismar edilmelerini çizimlerle anlattığı trajik davanın da tekrar gündeme gelmesini sağlamıştır. Elmalı davası olarak yeniden gündeme taşınan bu davada yapılan ilk soruşturma sonrası çocukların yaşadıkları istismarı, o yaşta bilmeleri mümkün olmayan detaylarla resmetmesi sonucu anne ve üvey baba tutuklanmış ancak 3. yargılamada delillerin toplanmış olması nedeniyle adli kontrol şartı ile tahliye edilmişlerdir. Kısaca yargılama devam etmekte ama sanıklar elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaşmaktadır. 4. yargı paketine göre ise deliler somut değilse (mağdurlar çocuk olduğu için bu genellikle mümkün olmayacaktır) hiçbir zaman tutuklama olmayacak elde edilebilecek deliller sanıklar tarafından rahatlıkla karartılabilecektir.


"Somut delil" olmaması gerekçesiyle istismar sanıklarının tutuklanamayacağı 4. yargı paketinde düzeltme yapılması zorunludur.


İstismarın affı da somut delili de olamaz!


Manidardır ki meclisten bu yasa paketi geçirilmek istenirken, Danıştay 10. Dairesinin kararıyla aile içi şiddeti önlemede Türkiye tarafından atılmış en önemli adım olan İstanbul Sözleşmesi'nden 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle resmi olarak çekileceğimiz de kesinleşmiştir. İnanılır gibi değil ama mahkemenin gerekçeli kararına göre Cumhurbaşkanı tüm uluslararası sözleşmelerden TBMM kararı olmaksızın Türkiye adına tek taraflı çekilebilecektir.


Hukuk aracılığıyla çocukları koruyamadığımız, yaşam hakkımızın ve adalete inancımızın elimizden alındığı bu düzeni reddediyoruz!


#istismarınaffıolmaz

#istanbulsözleşmesiyaşatır

#elmalıdavası


ASİM-SEN

Merkez Yürütme Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş