TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNE DAİR ASILSIZ İDDİALAR

Değerli üyemiz, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak ve 3 ayda bir 400 TL olarak belirlenen toplu sözleşme ikramiyesinden ASİM-SEN üyelerinin yararlanamayacağına dair olumsuz ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.


Uygulanacağı ifade edilen tebliğ T.C. Anayasasına, 4688 sayılı Kamu Sendikaları kanununa ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırıdır ve bu nedenle mahkemeler tarafından kolaylıkla iptal edilecektir.


Konu hakkında Anayasa Mahkemesinin (2020/83) ve Danıştay 12 Nolu dairenin (2019/4940) sayılı kararları başta olmak üzere bir çok emsal oluşturan kararlar bulunmaktadır ve konu tarafımızca ve onlarca sendika tarafından yargıya taşınmıştır. Yargı organları usul gereği başvurumuzu 3 ay içinde sonuçlandırmak zorundadır.


Ayrıca üyelerimizin Aralık ayından önce tedirgin olmasını gerektirecek herhangi bir neden de bulunmamaktadır zira hukuksuz olarak uygulanmak istenen tebliğ 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak ve hiçbir şekilde geriye doğru uygulanması mümkün değildir.


Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üyelerinin menfatini koruyacak ve gelişmeler hakkında gerekli bilgilendirmeleri zamanında yapacaktır. Ancak bu süreçte üyelerimizinde sakin kalarak tarafımızca yapılacak bilgilendirmeleri beklemeleri ve bugüne kadar olduğu gibi sendikalarına destek olmaya devam etmeleri de hayati derecede önemlidir.


Tüm bunların yanında süreç hakkında sendikamız organları dışında hiçbir açıklamaya da itibar etmemenizi önemle rica ederiz.


ASİM-SEN

Merkez Yürütme Kurulu

Sosyal Medyada Paylaş