ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMADA BİLE AYRIMCILIK!

Bugün İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin İstanbul Kart yönetmeliğindeki değişiklik hakkında Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların ücretsiz toplu taşıma kartı alabileceğini dair bir duyuru yapılmış ve başvuru talepleri toplanmıştır.
Tebliğe göre kurum içinde zaten lojmanların adil bir dağıtım yapılmaması nedeniyle, yaşadıkları ekonomik sorunları bir nebze hafifletmek için iş yerine çok uzak ilçelerde oturan ve en az 2 vesait kullanmak zorunda kalan devlet memurları yine görmezden gelinmiştir.
Sendika yöneticilerimiz adaletsiz uygulamanın düzeltilmesi için hızlıca harekete geçmiş ve İBB yetkilileri ile görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşme neticesinde kurum tarafından sadece Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşlar için talepte bulunulduğu İBB'nin kurumda çalışan Sivil Devlet Memurlarına dair bir bilgisi olmadığı konunun tekrar gözden geçirilebileceği bilgisi edinilmiştir.
MSB ve bağlısı kurum ve kuruluşlarda 40000 sivil kamu emekçisi çalışmakta ve çalışma yaşamının her alanında ayrımcılığa uğramaktadırlar, bu yönetmelik değişikliği ise buzdağının sadece su üstüne çıkan kısmı olmuştur. Daha önce başka şehirlerde de ücretsiz toplu taşıma kartı verilmesi hususunda aynı ayrımcılığa tabi tutulan Sivil Devlet Memurları için maruz kalınan durum aidiyet sorgulamasına neden olmaktadır ve hiçbir şekilde normal kabul edilemez.
ASİM-SEN konu hakkında hem MSB hemde İBB nezdinde gecikmeksizin gerekli başvuruları yapacak ve Devlet Memurlarının uğradığı ayrımcılık giderilinceye kadar konunun takipçisi olacaktır.
Tüm savunma ve güvenlik iş kolu emekçilerine duyururuz.
ASİM-SEN
MERKEZ YÜRÜTME KURULU
Sosyal Medyada Paylaş